2018-02-23; 9:03 val.
Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
Kontaktai (sąrašas) Teisės aktų paieška Paslaugos Renginiai Turizmas Seniūnijos

Naujienų prenumerata

Naujienos el. paštu

 RSS
klausimas_bot

Lankytojų statistika 2010-12-20
Iš viso apsilankė: 14438876
Šiandien apsilankė: 3420
Dabar naršo: 137 
 
Lietuvių kalba. Pastebėjimai, naudingi patarimai
Rekomendacijos besirenkantiems įmonės pavadinimą

Teisės aktai:

  1. Civilinio kodekso 2.40 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad juridinio asmens pavadinimas turi būti sudarytas laikantis lietuvių bendrinės kalbos normų ir negali būti sudarytas tik iš tiesioginę veiklos daiktų ar paslaugų rūšį nurodančio bendrinio žodžio (žodžių) arba tik iš vietovardžio arba tik iš kitokio žodžio, neturinčio skiriamojo požymio.
  2. Civilinio kodekso 2.39 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad juridinio asmens pavadinimas neturi prieštarauti viešajai tvarkai ar gerai moralei ir klaidinti visuomenės dėl juridinio asmens steigėjo, dalyvio, buveinės, veiklos tikslo, teisinės formos, tapatumo ar panašumo į kitų juridinių asmenų pavadinimus, žinomesnių Lietuvos visuomenei užsienio įmonių, įstaigų ir organizacijų vardus, prekių ir paslaugų ženklus.
  3. Juridinių asmenų simbolinių pavadinimų darymą reglamentuoja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2004 m. vasario 2 d. nutarimas Nr. N-2 (91) „Dėl įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklių patvirtinimo“.
  4. Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato, kad Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo klausimais bei Valstybinės kalbos inspekcijos pareigūnų nurodymų dėl valstybinės kalbos vartojimo nevykdymas užtraukia įspėjimą arba baudą įmonių, įstaigų, organizacijų vadovams, pareigūnams ar kitiems nutarimų arba nurodymų nevykdantiems asmenims.

Įsitikinti:

1. Ar pavadinimas dar nėra registruotas Juridinių asmenų ar Prekių ženklų registruose. Ar jis nėra į jau įregistruotą pavadinimą klaidinančiai panašus.

Pateikite prašymą VĮ Registrų centro Juridinių asmenų registrui, kuris patikrins pasirinkto pavadinimo atitiktį jau įregistruotiems pavadinimams ar prekių ženklams bei 6 mėnesiams laikinai įtrauks Jūsų pasirinktą pavadinimą į duomenų bazę.

2. Ar pavadinimas nesudėtingas, lengvai tariamas ir rašomas, atspindėti Jūsų įmonės veiklos sritį.

Rinkdami pavadinimą atkreipkite dėmesį į lietuviškas raides jame, kadangi jas nelabai patogu naudoti bendraujant su užsieniečiais bei naudojant internetinio puslapio adresuose.

Kurdami pavadinimą, atsargiai elkitės su sudėtingais žodžiais. Potencialiam klientui lengviau pasirinkti įmonę, kuomet jau iš pavadinimo yra suprantama, ką galima gauti, o ir pats pavadinimas tampa savotiška reklama.

3. Ar pavadinimas, išverstas jį į kitas kalbas, neturės neigiamos prasmės. Atkreipiame Jūsų dėmesį - simbolinis pavadinimas neverčiamas.

Jei pavadinime vartosite savo ar partnerių vardus (pavardes), nepamirškite, kad ateityje partnerystės gali ir nelikti.

Jeigu pavadinime ketinate vartoti trumpąjį valstybės pavadinimą „Lietuva", pagal Juridinių asmenų registro nuostatus (patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. 1407; Žin., 2003, Nr. 107-4810) steigiamas juridinis asmuo turi atitikti bent vieną sąlygą: steigiamas arba įsteigtas juridinis asmuo pavadinime Lietuvos vardą vartoja norėdamas nurodyti geografinę Lietuvos teritorijos dalį, kurioje jis veiks ar veikia, ir tai yra įtvirtinęs savo steigimo dokumentuose; Jeigu pavadinime ketinate vartoti žodį „katalikų", pagal Juridinių asmenų registro nuostatus (ten pat) turite gauti rašytinį Katalikų Bažnyčios vadovybės (vyskupo) sutikimą.

Juridinio asmens, susijusio su užsienio juridiniu asmeniu ar kita organizacija, pavadinimas gali būti sudaromas taip, kad jis būtų tapatus ar panašus į užsienio juridinio asmens ar kitos organizacijos pavadinimą, jei yra šių sutikimas naudoti pavadinimą.

Tos pačios taisyklės taikytinos ir parduotuvių, kavinių ir pan. pavadinimams. Nuorodų dėl juridinių asmenų pavadinimų sudarymo yra ir Juridinių asmenų registro nuostatuose (ten pat).

 

Dažniausi taisyklėse neaptartų pavadinimų sudarymo ir vartojimo klausimai

1. Ar galima vartoti Lietuvos Respublikos pavadinimą?

Lietuvos Respublikos oficialaus ar tradicinio (trumpojo) valstybės pavadinimo, herbo, vėliavos ir pan. vartojimo prekių ženkluose ir dizaine klausimus svarsto speciali Vyriausybės sudaryta komisija. Vienas iš komisijos narių yra VLKK atstovas (šiuo metu – Jūratė Palionytė, tel. (8 5) 272 3358). Reikalinga tos komisijos išvada.

2. Ar galima įmonę pavadinti kitos kalbos žodžiu (-iais)?

Negalima, nes pagal Civilinį kodeksą (Žin., 2000, Nr. 74-2262) juridinio asmens pavadinimas turi būti sudarytas laikantis lietuvių bendrinės kalbos normų (išskyrus tuos atvejus, kai užsienio juridinis asmuo perduoda savo vardą Lietuvoje steigiamai įmonei). 

3. Ar verčiami užsienio įstaigų pavadinimai?

Visa, kas susiję su kitakalbiais pavadinimais nėra labai lengvai sprendžiama: vienų vartojamos tradicinės, kitų verstinės, kitų – originalios ar adaptuotos formos, taip elgiamės su vietovardžiais, su asmenvardžiais, taip pat ir su įstaigų, organizacijų pavadinimais. Tiesioginės reikšmės pavadinimus patartina versti (simboliniai pavadinimai paprastai neverčiami, rašomi kabutėse), o originalias formas nurodyti skliaustuose, pvz.: Londono universitetas (University of London), Karalienės Marijos koledžas (Queen Mary College), Tarptautinis Konkordijos universitetas (Concordia International University). Taip pateikiama išsamiausia informacija. Tikslumas ypač svarbus diplomuose, dokumentuose ir pan., o tikslumo nereikalaujančiame kontekste pakaks ir lietuviško pavadinimo atitikmens. Tas pats pasakytina ir apie įmonių, įstaigų, organizacijų pavadinimus.

4. Ar taisyklingi dirbtiniai pavadinimai „Tage“, „Gant“?

Pagal Įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklių 11.3 punktą, tokie pavadinimai iš begalūnių dirbtinių žodžių neteiktini. Kaip nurodo taisyklių 5.2 punktas, galimi iš sutrumpinimų ar kitaip dirbtinai sudaryti ir lietuviškomis raidėmis rašomi simboliniai pavadinimai, kurių pabaiga atitinka lietuvišką galūnę, taigi galėtų būti „Tagė“ ar „Taga“, „Gantas“ ar „Gantis“ ir pan.

5. Kaip sudaryti asociacijos pavadinimą?

Asociacijos pavadinime gali būti žodžiai asociacija, visuomeninė organizacija, susivienijimas, konfederacija, sąjunga, draugija ar kiti (žr. Asociacijų įstatymo2 str. 2 p.). Patogiausia asociacijos pavadinimą sudaryti su subjektą ar veiklos sritį nusakančiu kilmininku, pvz.: Privačių medicinos įstaigų asociacija, Lietuvos gyvūnų globos draugija, Medvilnės verslo asociacija. Tokie pavadinimai yra tiesioginiai, rašomi be kabučių. Tačiau asociacija gali turėti ir simbolinį pavadinimą, pvz.: asociacija „Krašto melioracija“, Durpių įmonių asociacija „Lietuviškos durpės“; Akademijos pensininkų draugija „Saulėlydis“, Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“. Neteiktini asociacijų pavadinimai su veiklos objektus nusakančiais žodžiais, pvz.: ne Dviračių draugija, o Dviratininkų draugija.

6. Kaip sudaromas pavadinimas su skaitmeniu?

Sodininkų bendrijos pavadinimai gali būti: 1) tiesioginės reikšmės, t. y. sudaryti su vietovardžiu, pvz., Ukmergės miesto Dukstynos sodininkų bendrija, 2) simboliniai, pvz.: sodininkų bendrija „Rugelis“. Prireikus numeruoti, tiesioginės reikšmės pavadinimai sudaromi panašiai kaip mokyklų ar gatvių, pvz., Ukmergės miesto Dukstynos 19-oji sodininkų bendrija, o simbolinis pavadinimas gali turėti žymenį, pvz., SB „Atžalynas-D“, SB „Atžalynas-K“, SB „Rūta-1“, SB „Rūta-2“ (skaitmenys gali būti prirašomi ne tik po brūkšnelio, bet ir po tarpelio, pvz., SB „Svajonė 33“).
Simboliniai pavadinimai nesudaromi su romėniškais skaitmenimis arba santrumpa Nr., pvz., „Kavoliškis I“ (= „Kavoliškis-1“, „Kavoliškis 1“), „Rūta Nr. 1“ (= „Rūta-1“, „Rūta 1“).

7. Ar daugiabučių namų savininkų bendrijų pavadinimai gali būti sudaromi iš adreso dalies?

Ne, nes adresas ar jo dalis negali sudaryti tuo adresu registruoto juridinio asmens simbolinio pavadinimo. Pagal bendruosius principus su vietovardžiu sudaromi tiesioginės reikšmės pavadinimai, pvz., Vilniaus Stiklių gatvės daugiabučio namo Nr. 20 savininkų bendrija.

 

Rekomendacijas pagal VĮ Registrų centro, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos ir Valstybinės kalbos inspekcijos interneto svetainėse pateiktą medžiagą parengė kalbininkė Marija ŽvinakevičienėAtgal
 
Spausdinimo versija

Archyvas

Laukiame dalykiškų komentarų, konstruktyvių pasiūlymų parašytų lietuviškomis raidėmis.
Keiktis, įžeidinėti - negražu, Jums tai garbės nedaro.

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra
Pradžia
 
Marijampolės savivaldybės administracija
68307 Marijampolė, J.Basanavičiaus a. 1
Tel.: (8 343) 90 011, 90 003
El. p. administracija@marijampole.lt
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188769113
©  Marijampolės savivaldybės administracija
Sukurta Europos Sąjungos lėšomis
Viršelyje J. Basanavičiaus aikštė. Nuotrauka K. Linkevičiaus